پـرسپـوليـس پرافتخارترین تیم دهه های 1350- 1360 و 1370 فوتبال ایران و سپاهان در دهه 1380

افتخارات پرسپولیس از زمان برگزاری اولین دوره لیگ ایران تاکنون: 9 قهرمانی و 8 نایب قهرمانی در لیگ ایران قهرمان سال های: 1350 - 1352 - 1354 - 1374 - 1375 - 1377 - 1378 - 1380 - 1386 و 5 قهرمان جام حذفی ایران در سالهای 1366 - 1371 - 1377 - 1388 -1389 و قهرمان جام حذفی باشگاههای آسیا 1990 و نایب قهرمان جام حذفی باشگاه های آسیا 1991 و 6 قهرمانی جام باشگاههای تهران در دهه 1360 و 3 قهرمانی جام حذفی تهران ___24 قهرمانی و 10 تایب قهرمانی در مسابقات رسمی فدراسیون فوتبال ایران و آسیــا در 40 سال از پرافتخارترین تیم تاریخ فوتبال ایران

پــرسپـولـيـس ايـران Persepolis IRAN - پرسپوليس پر افتخارترين تيم تاريخ فوتبال ايران

پــرسپـولـيـس ايـران Persepolis IRAN

پـرافـتـخـارتــریـن تـیـــم تــاریــخ فـوتـبـال ایــران

    پرسپوليس پر افتخارترين تيم تاريخ فوتبال ايران

 Like our Facebook Page here

پرسپوليس پر افتخارترين تيم تاريخ فوتبال ايران و سردار فوتبال ايران است اين باشگاه پر طرفدار ترين و محبوب ترين باشگاه در قارة پهناور آسيا نيز مي باشد كه در دهه هاي ۱۳۵۰ - ۱۳۶۰ - ۱۳۷۰ و انشاا... ۱۳۸۰ سردار بي رقيب فوتبال ايران بوده و در دهه جاري ۱۳۸۰ كه بدترين دهه عمر اين باشگاه بوده با دو قهرماني در ليگ برتر و دو قهرماني حذفي ايران در اين دهه نيز يكه تاز مي توانست يكه تاز باشد اما قهرماني سپاهان در ليگ عنوان پرافتخارترين تيم دهه ۱۳۸۰ را به اين تيم داد تا سه دهه گذشته پرسپوليس پرافتخارترين تيم در هر دهه باشد و سپاهان در اين دهه. به راستي جاي طبل توخالي فوتبال ايران استقلال در فوتبال اين مرز و بوم كجاست.

پرسپولیس در لیگ ایران و جام حذفی ایران مهمترین رقابت داخلی ایران با ۹ قهرمانی لیگ ایران و ۵ قهرمانی جام حذفی ایران در مجموع ۱۴ قهرمانی داخلی دارد و استقلال با ۷ قهرمانی لیگ ایران و ۶ قهرمانی جام حذفی ایران در مجموع ۱۳ قهرمانی دارد بدین معنی که پرسپولیس ۱۴ بر ۱۳ همچنان پرافتخارترین تیم تاریخ فوتبال ایران است؛ با وجود گذشت ۸ سال از سیاه ترین دوران پرسپولیس، این تیم همچنان این لقب را با خود یدک می کشد. دورانی که از سال ۱۳۸۲ آغاز و همچنان ادامه دارد و جالب اینکه همین ۸ سال بهترین دوران تاریخ استقلال دررقابت با پرسپولیس بوده است. آمار لیگ ایران از ۱۳۴۷ تا ۱۳۸۲ و ۱۳۸۲ تا ۱۳۹۰ (۸ سال اخیر) را در کتاب پی دی اف موجود در پست های بالاتر ببینید و ارزیابی کنید!

۹ قهرمانی و  ۸ نایب قهرمانی در لیگ ایران نشان میدهد که این تیم افسانه ای از ۲۹ دوره لیگ ایران در ۲۰ دوره ۹ بار قهرمان ۷ بار نایب قهرمان و ۲ بار سوم شده است و فقط در ۵ دوره لیگ اول تا سوم نشده که یکبار با رای فدراسیون از رسیدن فینال محروم و یکبار هم به دلیل حضور در باشگاههای آسیا  با داشتن بازیهای عقب افتاده فراوان با درخواست فدراسیون ناتوان در برگزاری بازی های پرسپولیس از لیگ کناره گیری نمود.پس این تیم در ۲۴ دوره لیگ فقط ۲ بار اول تا سوم نشده و در ۱۸ دوره لیگ قهرمان و نایب قهرمان شده است . این تیم ۶ قهرمانی بسیار پر اهمیت در لیگ جام باشگاه های تهران دارد که در زمان تعطیلی لیگ ایران برگزار شده و مهمترین جام باشگاهی ایران در زمان خود بود. این تیم به دلیل قهرمانی های فراوان در لیگ و صرف توان خود در لیگ تنها ۵ قهرمانی و ۱ نایب قهرمانی در جام حذفی ایران دارد و پرافتخارترين تيم این جام نیز می باشد.

مقایسه عملکرد پرسپولیس و استقلال از سال ۱۳۴۹ تا کنون که فوتبال ایران دارای لیگ و مسابقات نسبتاً منظم باشگاهی گردید:

لـیــگ ایــــران

تعداد حضور

قهرمانی

نایب قهرمانی

سومی

پرسپولیس

تمام ۲۸ دوره لیگ ایران

۹

۷

۶

استقلال

یک بار به دسته سه رفت

۷

۸

۶

تعداد قهرمانی پرسپولیس و استقلال در لیگ ایران
برای دیدن رکوردهای پرسپولیس روی این لینک کلیک کنید: رکوردهای پرسپولیس افسانه ای در لیگ ایران


۱۵ رکورد اصلی در ۳۰ دوره تاریخ برگزاری لیگ ایران

پرسپولیس

۱۱/۵ رکورد (۸۰٪ کل رکوردهای تاریخی لیگ)

استقلال

۱/۵ رکورد

سپاهان و پاس دو رکورد دیگر را در اختیار دارند که در لینک فوق جزئیات رکوردها را مشاهد خواهید کرد.

لیگ بـــــاشــگـاه هـــای تـــهــران

قهرمانی

نایب قهرمانی

سومی

پرسپولیس

۷

۴ 

۱ 

استقلال

۵

۴ 

۲ 

جـــام هـــای حـــذفـی (جام حذفی آسیا - جام حذفی ایران- جام حذفی باشگاههای تهران)

حذفی آسیا

حذفی ایران

حذفی تهران

مجموع قهرمانی

مجموع نایب قهرمانی

پرسپولیس

1 و 1 نايب قهرماني

۵ 

۳

۹

۳

استقلال

0

۶

۰

۶

۳

سایت خبرگزاری تابناک از معتبرترین و رسمی ترین سایت های خبرگزاری فارسی در دنیا و سایت گل نیز بر این اذهان دارند که پرسپولیس ایران پرافتخارترین تیم تاریخ فوتبال ایران است. به لینک ذیل مراجعه کنید:

http://www.tabnak.ir/fa/news/169020/همه-قهرمانان-لیگ-و-جام-حذفی-از-سال-49-تا-89

روزنامه شرق مقاله بنده رو تایید می کند. لینک ذیر را بخوانید. که در شماره 1502 پنجشنبه,24 فروردین 1391 نوشته شده است. در لینک زیر دو اشتباه وجود دارد. قهرمانی ۳ باره پرسپولیس در دهه ۱۳۵۰ در لیگ ایران دو بار عنوان شده است و قهرمانی ۲ باره سپاهان در دهه۱۳۸۰ در جام حذفی ایران باز هم به اشتباه ۳ بار عنوان شده که در حق پرسپولیس ظلم شده است. روزنامه شرق رو بخونید و اون روزنامه هم پرافتخارترین تیم ایران را پرسپولیس اعلام کرده است:
http://sharghnewspaper.ir/News/91/01/24/28583.html

پرسپولیس در لیگ ایران و جام حذفی ایران مهمترین رقابت داخلی ایران با ۹ قهرمانی لیگ ایران و ۵ قهرمانی جام حذفی ایران در مجموع ۱۴ قهرمانی داخلی دارد و استقلال با ۷ قهرمانی لیگ ایران و ۶ قهرمانی جام حذفی ایران در مجموع ۱۳ قهرمانی دارد بدین معنی که پرسپولیس ۱۴ بر ۱۳ همچنان پرافتخارترین تیم تاریخ فوتبال ایران است.

پرسپولیس در سال ۱۳۷۸ به همراه سایپا (۱۳۷۲) تنها تیمهایی هستند که در تاریخ فوتبال ایران لیگ و جام حذفی ایران را با هم و در یک سال به خانه برده اند. حتی پرسپولیس در سال ۱۳۶۶ سه جام لیگ باشگاه های تهران (مهمترین مسابقات فوتبال باشگاهی در ایران در زمان خود) و جام حذفی ایران و جام حذفی باشگاه های تهران را با هم به خانه برده است. که این نیز رکوردی دست نیافتنی است.  

پرسپولیس ایران با ۵ قهرمانی و ۱ نایب قهرمانی در جام حذفی ایران و ۳ قهرمانی و ۱ نایب قهرمانی در جام حذفی تهران و ۱ قهرمانی و ۱ نایب قهرمانی در جام حذفی آسیا لایق لقب پر افتخارترین تیم در جام های حذفی نیز می باشد. این تیم تنها تیم ایران است که دو بار فینالیست جام حذفی باشگاههای آسیا شده است که سیزده دوره برگزار شد و سایر نمایندگان ایران مانند استقلال تهران - سایپا - بهمن و ... در همه ادوار از دور رقابت های بسیار حرفه ای که با حضوزر تمام قدر تهای آسیا برگزار می شد؛ حذف شدند.

این تیم ستاره پرورترین باشگاه تاریخ آسیا است و تنها تیم در ایران است که سه بازیکن نام آورش (مهدی مهدوی کیا- علی کریمی و علی دائی) موفق شده اند ۳ بار توپ طلائی آسیا را بعنوان بازیکن برتر سال آسیا فتح نمایند. این رکورد را هیچ تیم باشگاهی در آسیا تجربه نکرده است. کنفدراسیون فوتبال آسیا باید به آسیایی بودن پرسپولیس که آسیا را به دنیا معرفی کرده است؛ ببالد.

حمید استیلی (زننده گل قرن بیستم فوتبال جهان در جام جهانی ۹۸)- علی دائی (گلزن برتر ملی در جهان و زننده گل به چلسی و آث میلان  و حضور در فینال لیگ قهرمانان اروپا بهمراه بایرن مونیخ در زمان انتقال توسط مهندس امیر عابدینی مدیر عامل باشگاه پرسپولیس) -کریم باقری گلزن ترین هافبک تاریخ فوتبال جهان و (دومین گل زن یرتر تیم ملی ایران) - علی کریمی (بازیکن بایرن مونیخ و زننده ۸ گل در بازی های رسمی این تیم لقب جادو گر را در فوتبال اروپا را به او دادند. اما بدلیل مصدومیت ناگهانی مجدداْ به فوتبال آسیا برگشت)- مهدی مهدوی کیا (با حضور ۱۱ ساله در سطح اول فوتبال آلمان با به ثمر رساندن گل های فراوان و پاس های گل بسیار فراوان چندین بار توسط طرفداران هامبورگ از محبوبترین بازیکنان فصل های متعدد لیگ آلمان انتخاب گردیدو بهترین مدافع راست سال بوندسلیگای آلمان شناخته شد.) علی پروین سلطان فوتبال ایران - همایون بهزادی و حسین کلانی - صفر ایرانپاک و محمود خرد بین- احمد رضا عابدزاده عقاب فوتبال آسیا - ناصر محمدخانی-حمید درخشان - فرشاد پیوس - محمد پنجعلی -  نادر محمدخانی - مجتبی محرمی و مهرداد میناوند از ستارگان تاریخ درخشان و بی بدیل باشگاه پرسپولیس هستند.

5 کاپیتان در جام های جهانی از باشگاه پرسپولیس می باشند. (علی پروین-نادر محمدخانی-احمدرضا عابدزاده-علی دایی و یحیی گل محمدی). پرسپولیس همچنین اولین باشگاهی است که دروازبان هایش لژیونر  شده اند. نیما نکیسا و علیرضا حقیقی.

 اين تيم اولين باشگاه در ايران است كه گلهاي زده آن از مرز ۱۰۰۰ گل در ليگ گذشته و گلزن ترین تیم تاریخ لیگ فوتبال ایران است و تنها تيمي است كه تعداد بازيهايش در ليگ از مرز ۵۰۰ بازي گذشته است.

اولین باشگاه حرفه ای تاریخ ایران - روی همین خط کلیک کنید تا به سایت گل در این خصوص بروید

بر روی این لینک برای مشاهده تاریخچه رقابت پرسپولیس و استقلال در ۲۸ دوره لیگ ایران (۱۳۸۹-۱۳۴۹) کلیک کنید.

روی لینک و مطلب آبی رنگ روبرو کلیک کنید و رکوردهای کامل پرسپولیس افسانه ای را در این لینک دنبال نمایید: رکوردهای پرسپولیس افسانه ای در لیگ ایران

 • پرسپوليس در ادوار گذشته ليگ موفق به ثبت ۳۵۳ برد شده است؛ بيشترين تعداد پيروزي يک تيم در ليگ.

 • تيم پرسپوليس در طول تاريخ ليگ موفق به ثمر رساندن ۱۰۹۵ گل شده است و هجومي ترين و گلزن ترين تيم تاريخ ليگ و ايران محسوب مي شود.

 • ۱۲۹۶ امتياز پرسپوليس در ليگ که پرسپوليس را در صدر همه تيمهاي تاريخ ليگ قرار مي دهد.

 • 865 روز و 43 بازي پياپي بدون باخت رکورد بين المللي پرسپوليس درليگ - پرسپوليس از روز 19 دي 1350 تا 4 خرداد 1353 به مدت 865 روز در مسابقات ليگ بدون شکست باقي ماند. سرخپوشان طي اين مدت در 43 بازي موفق به کسب 32 برد و 11 تساوي شدند و رکوردي را از خود بر جاي گذاشتند که در تاريخ فوتبال ايران بي نظير است.
 • بيشترين امتياز كسب شده در مجموع تمام بازيهاي ليگ را با اختلاف فاحش و رويائي از ساير رقبا كسب نموده است.
 • بيشترين گل زده ۱۰۹۵ تفاضل گل ۵۰۳ را با در نظر گرفتن ميانگين بازي و تعداد گل زده دارا مي باشد.
 • بيشترين برد ۳۵۳ هم در مجموع بازيهاي تاريخ ليگ ايران با اختلاف فاحش از آن پرسپوليس مي باشد.
 • كمترين باخت با ۷۰۴ بازی و ۱۱۴ باخت در مجموع بازيهاي تاريخ ليگ ايران با اختلاف فاحش از آن پرسپوليس مي باشد.
 • پرسپوليس تنها تيمي است كه در ليگ ايران بدون باخت قهرمان شده است. (ليگ ايران تخت جمشد ۱۳۵۲)
 • بهترين نتيجه تاريخ ليگ ايران برد ۱۰-۱ پرسپوليس بر شاهين بوشهر در تهران در ليگ سال ۱۳۷۳ مي باشد. در مجموع رفت و برگشت ۱۲-۱ پرسپوليس پيروز شد.
 • پرسپوليس داراي ركورد ۱۴ برد متوالي و پي در پي در تمام ادوار ليگ است. سال ۱۳۷۷ ۱۴ برد متوالي.
 • پرسپوليس در دهه ۷۰ با ۴ قهرماني ليگ ركوردار قهرماني ليگ در يك دهه مي باشد.
 • پرسپوليس تنها تيم تاريخ فوتيال ايران است كه ۱۶ قهرماني در ۱۶ سال (۱۳۶۵ تا ۱۳۸۰) كسب نموده است جالب اينكه ۱۴ قهرماني طي ۱۶ سال با سلطان فوتبال ما علي پروين بوده است. لازم به ذكر است اين قهرماني ها در مسابقات رسمي فدراسيون فوتبال ايران يعني ليگ باشگاههاي تهران، جام حذفي ايران و تهران، جام حذفي باشگاههاي آسيا و ليگ ايران صورت گرفته است.
 • پرسپوليس بهمراه سايپا تنها تيمي هستند كه در يك فصل موفق به كسب دو جام ليگ ايران و جام حذفي ايران شده اند.
 • بهترين نتايج شهرآورد تهران (دربي) ۱- پرسپوليس ۶ استقلال ۰ ۲- پرسپوليس ۴ استقلال ۱ هردو در ليگ ايران جام تخت جمشيد
 • علی پروین (220 بازی) پرافتخارترین مربی تاریخ لیگ با کسب 3 مقام قهرمانی در 220 بازی هدایت پرسپولیس را در لیگ آزادگان و برتر بر عهده داشته است و در این بازیها 115 برد، 75 تساوی و 30 باخت در کارنامه مربیگری وی ثبت شده است. وی در هر بازی موفق به کسب 9/1 امتیاز شده که یک رکورد در تاریخ لیگ به شمار می رود. وی همچنین 52% بازیها را با پیروزی پشت سر گذاشته است که از این نظر نیز رکوردش منحصر بفرد است.
 • 65 بیشترین امتیاز کسب شده توسط پرسپولیس در یک فصل از ۳۰ بازی رقم خورده است که در لیگ ازادگان 77 رقم خورد. پرسپولیس از هر بازی بطور متوسط بیش از 2 امتیاز کسب کرد که رکوردی تکرار نشدنی است.

 • بهروز رهبري فر با 6 مقام قهرماني پرافتخارترين بازيکن ليگ است؛ 5 قهرماني در پرسپوليس و يک قهرماني در پاس.

 • بهرام مودت سنگربان پرسپوليس در فصل 54 به مدت 844 دقيقه دروازه خود را بسته نگه داشت که هنوز اين رکورد شکسته نشده است.

 • پرسپوليس تنها تيمي است که در همه ادوار ليگ حاضر بوده است، اگرچه اين تيم در فصل 76 حضور ناقصي در مسابقات داشت.

پرسپولیس تنها تیم در ایران است که بدون حتی یکباخت قهرمان لیگ ایران شده است. (سال ۱۳۵۲)

پرسپولیس با حضور در تمامی ادوار لیگ در ۲۵ دوره برگزاری لیگ ایران تنها تیم ایران است که در تمامی ادوار لیگ حضور داشته است.

دارای میانگین بیشترین گل زده- کمترین گل خورده- بیشترین پیروزی و کمترین شکست در جدول ۲۴ دوره ای لیگ است که انشاا.. در همین وبلاگ بتفصیل منتشر خواهد شد تا رکورد ها و اختلاف پرسپولیس با سایر تیم ها بیش از پیش نمایان گردد.

اولین باشگاه ایرانی بود که بازیکن خارجی (آلن ویتل) را بخدمت گرفت.

اولین باشگاهی است که اعلام حرفه ای شدن کرد و دارای اولین ورزشگاه اختصاصی (آپادانا) بود.

کاپینانهای تیم ملی در جام جهانی ۱۹۷۸ علی پروین و در جام جهانی ۱۹۹۸ احمد رضا عابدزاده هر دو از پرسپولیس بودند.

مهدی مهدوی کیا و حمید استیلی (زننده گل قرن بیستم) در جام جهانی برای تیم ملی ایران گلزنی کرده اند و کریم باقری در بازی با استرالیا و علی دایی با پاس گل به عزیزی در بازی با استرالیا و بازی با آمریکا به مهدوی کیا. کریم باقری زننده گل به منتخب جهان با حضور برترین ستارگان تاری فوتبال جهان در دهه 1990. مهدی مهدوی کیا به عنوان محبوب ترین بازیکن یک دهه هامبورگ و بهترین دفاع راست یک سال بوندسلیگای آلمان به افتخار فوتبال آسیا بدل شده اند.

بزودي افتخارات و ركوردهاي سردار فوتبال ايران به تفصيل و با درج جدول بازي هاي سال مربوطه در اين وبلاگ قرار خواهد گرفت تا بخش عظيمي از عظمت اين تيم افسانه اي ايران بيشتر به چشم علاقه مندان و هواداران محبوب ترين تيم ايران و آسيا آيد.

خلاصه افتخارات تاریخ پرسپولیس و استقلال در تاریخ فوتبال ایران یک برگ

دانلود تصویر

در پاسخ با نتشار اون یک صفحه ای که با گلچین کردن تاریخ در اینترنت منتشر کردند
پرافتخارترین تیم تاریخ فوتبال ایران

همه پرسپولیسی ها در برابر این همه دروغ و نشر اکاذیب استقلالی ها به اشتراک بگذارند و تصویر رو برای انتشار در اینترنت نگه دارند.
الان میگن آسیا: خوب اینم هویت آسیایی استقلال:
http://thepersepolis.blogfa.com/post-31.aspx
اگر جام حذفی باشگاههای آسیا متوقف شده؛ جام باشگاههای اسیا هم دیگه برگزار نمیشه. این دو جام در سال 2001 در هم ادغام شدند و اکنون فقط یک جام در آسیا برگزار می شود و همه یک جام را می شناسند:
لیـــگ قهــرمـانـان آسیــا.
که تاکنون تیمی از ایرن قهرمان آن نشده و استقلال تاکنون جزو 8 تیم هم نشده است.استقلال تهران در لیگ قهرمانان 2008 با 6 بازی رفت و برگشت بدون حتی یک برد مسابقات را به پایان رساند تا به عنوان بدترین و ضعیف ترین نماینده تاریخ فوتبال ایران در یک دوره نیز لقب گیرد.

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۱۳۸۸/۰۱/۱۲ساعت   توسط احمد